hotel w zakopanem bachleda resort
menu

Wystawa "Podhalanie"

Wystawa

Z radością zapraszamy do zwiedzania nowej ekspozycji Podhalanie w przestrzeni wystawienniczej Bachleda Resort Zakopane.

Podhalanie to tytuł wystawy przybliżającej życie i kulturę mieszkańców Podhala.

"Kim są dzisiejsi mieszkańcy Podhala, jak siebie postrzegają? Co tli się w sercach Podhalan? Co mówią o swoim regionie, o przeszłości, tradycji i obecnym życiu, o problemach i wyzwaniach, które niesie ze sobą globalna kultura i współczesny świat? Jakie wartości są dla nich ważne? Co gra w duszy młodego pokolenia i jaką widzi przyszłość dla swojego regionu? Zapraszamy do wędrówki szlakiem wytyczonym przez góralską opowieść o Podhalu i jego mieszkańcach…"

Plenerowa wystawa zlokalizowana jest na fundamentach dawnego dworu w zakopiańskich Kuźnicach (Kuźnice 1), w hotelu prezentujemy jej fragmenty, zachęcając równocześnie do obejrzenia całości. Ideą przyświecającą wystawie było ukazanie kultury Górali Podhalańskich i procesu kształtowania się ich tożsamości w ścisłym powiązaniu ze środowiskiem naturalnym, czyli przestrzenią Tatr, z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, gospodarczych i społecznych.

Narracja wystawiennicza została oparta głównie na wypowiedziach i opowieściach samych górali. Oddanie głosu mieszkańcom regionu pozwoliło przybliżyć ich sposób widzenia i oswajania otaczającej rzeczywistości, ich stosunek do świata kultury i natury oraz do ludzi, zarówno miejscowych, jak i przybyszów z zewnątrz.

Równoległym środkiem przekazu jest materiał ilustracyjny - fotografie archiwalne i współczesne.

Wystawa została skonstruowana z 10 bloków tematycznych, wzajemnie ze sobą korespondujących, w których autorki tekstu starają się ująć niezwykle rozległy temat kultury podhalańskiej i tożsamości.

 

Inicjator wystawy: Szymon Ziobrowski

Scenariusz: Agnieszka Gąsienica-Giewont, Stanisława Trebunia-Staszel

Tekst: Agnieszka Gąsienica-Giewont, Stanisława Trebunia-Staszel

Badania terenowe: Agnieszka Gąsienica-Giewont, Katarzyna Gąsienica-Józkowy, Stanisława Trebunia-Staszel

Koordynator: Beata Bańka

Redakcja tekstu: Paulina Kołodziejska

Portrety: Jacek Poremba

Fotografie: prywatne zbiory uczestników projektu, Adam Brzoza, Ośrodek Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Radwańskiej-Paryskiej i Witolda H. Paryskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego

Druk: © Tatrzański Park Narodowy, 2020 www.tpn.pl

 

Szczegółowych informacji udzieli Państwu Recepcja. Kontakt tel. +48 18 20 23 100

 

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij